- Im dłuższy okres oczekiwania na wizytę, tym więcej pacjentów nie zjawia się w wyznaczonym terminie. Są specjaliści, u których ten odsetek sięga nawet 20 procent. W naszych placówkach problem szczególnie widać w przypadku ortopedów. Staramy sobie radzić z tym tak, że zapisujemy nieco więcej pacjentów na każdy dzień, licząc się z tym, że część się nie zjawi. Problem jednak pojawia się w przypadku badań diagnostycznych, np. gastroskopii czy kolonoskopii. Takie działanie nie jest tu możliwe - informuje Mikołaj Ruciński, wicedyrektor ds. medycznych NCMed.

Z kolei w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w pierwszych tygodniach 2014 roku do poradni chorób tkanki łącznej nie zgłosiło się 15 proc. zapisanych pacjentów, do poradni hematologicznej ok. 40 proc., a endokrynologicznej - ok. 45 proc. Jak przekonują kierownicy placówek, gdyby na wizyty zgłaszali się wszyscy zapisani pacjenci, czas oczekiwania na niektóre świadczenia byłby krótszy nawet o połowę.

Mogą wyłapać po PESEL-u

NFZ stara się rozwiązać ten problem. - Dzięki Systemowi Zarządzania Obiegiem Informacji (SZOI) praktycznie już wykluczyliśmy możliwość zapisywania się "podwójnego" na zabiegi endoprotezoplastyki, angiografii i usuwania zaćmy. W tych przypadkach sam system informuje placówki medyczne, że pacjent, który chce się do nich zapisać, figuruje już w innej kolejce - mówi Mariusz Szymański, rzecznik pomorskiego NFZ.

W przypadku niektórych świadczeń fundusz może wyłapać pacjentów zapisanych na to samo świadczenie do kilku placówek po PESEL-u. - Aktualnie przy kolejkach do niektórych świadczeń - endokrynolog, kardiolog, rehabilitacja, rezonans magnetyczny, hematologia, chirurgia naczyniowa i niektóre oddziały szpitalne - podmioty medyczne są zobowiązane dołączać do sprawozdań dla NFZ numery PESEL zarejestrowanych pacjentów. W tych przypadkach możemy wyłapywać pacjentów zapisanych wielokrotnie - tłumaczy Szymański.

Kilka dni temu pomorski oddział NFZ uzyskał dane ze stycznia tego roku. Wyłapano" 53 pacjentów zapisanych w dwóch kolejkach w poradniach hematologicznych, w rehabilitacyjnych - 61, w poradniach kardiologicznych - 173, a endokrynologicznych - 177. Rekordowo dużo osób zapisało się do dwóch placówek na rezonans magnetyczny - 770.

NFZ wysyła pisma

Do pacjentów, których wychwycono jako zapisanych do kilku placówek na to samo świadczenie, pomorski NFZ wysyła dyscyplinujące pisma. - Prosimy pacjentów, by wskazali świadczeniodawcę, u którego chcą pozostać na liście. Na odpowiedź dajemy dwa tygodnie. Jeśli nie otrzymamy informacji zwrotnej, zostawiamy pacjenta na liście oczekujących u świadczeniodawcy, do którego zapisał się ostatnio - wyjaśnia Szymański.

Docelowo Fundusz będzie w taki sposób monitorował wszystkie świadczenia. Nie wiadomo jednak, kiedy to nastąpi. - W projekcie zmiany ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych z 7 kwietnia 2014 r. jest przewidziane rozszerzenie wykazu świadczeń, w przypadku których placówki medyczne będą miały obowiązek prowadzenia list oczekujących w aplikacji udostępnionej przez NFZ - informuje Sylwia Wądrzyk z centrali Funduszu.

A co o tym sposobie sądzą lekarze? - Pomysł NFZ, by blokować pacjentom możliwość zapisania się na to samo świadczenie w kilku placówkach, jest dobry. Jednak w tej chwili to wygląda tak, że okresowo dostajemy od Funduszu listę pacjentów, których mamy skreślić z kolejki oczekujących na świadczenie. I to na nas spoczywa obowiązek odszukania tych pacjentów w systemie i ich usunięcie z niego. O ile łatwiej byłoby, gdyby pacjent od razu nie mógł zapisywać się w kilka miejsc. System powinien z automatu uniemożliwiać zapisywanie się w więcej niż jednej placówce - mówi kmdr por. lek. med. Roman Theus, kierownik przychodni specjalistycznej przy 7. Szpitalu Marynarki Wojennej.

- Docelowo tak to ma wyglądać - deklaruje Mariusz Szymański. - W tej chwili trwają prace nad wprowadzeniem takiego rozwiązania. 
 
Żródlo: Gazeta Wyborcza

Portal internetowy pom24.pl korzysta z plików cookie. Korzystając ze strony pom24.pl wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami twojej przeglądarki.